Past National Champions

Year    Venue                    Skipper                  Boat                   Club
2017    Napier                 Peter Millar           Sure Thing         Gisborne
2016    Naval Point         Richard Hawkins   Flashback           Port Chalmers
2015    Evans Bay            Nick Coultas         Outnumbered    Naval Point
2014    Tasman Bay         Tristin Ornsby       Visions               Naval Point
2013    Evans Bay            Tristin Ornsby       Visions               Naval Point
2012    Timaru                Gavin Shaw           Cruise Control   Queen Charlotte
2011    Napier                 Derek Dunbar       Que Sera Sera     BOPTYS
2010    Naval Point         Derek Dunbar       Que Sera Sera     BOPTYS       
2009    Rotorua               Craig Coulam        Mykonos    
2008    Taupo                  Derek Dunbar       Que Sera Sera     Mt Maunganui
2007    Tasman Bay         Bob Witham          Elderberry Wine    Napier
2006    Napier                 Peter Millar            Citrine                Gisborne
2005    Dunedin              Richard Hawkins   Flashback           Port Chalmers
2004    Rotoiti                 Phil Yuill                Turbulent           Bay of Plenty
 2003    Lake Brunner      Richard Hawkins   Wave Train        Port Chalmers
2002    Naval Point            
2001    Naval Point          Ross Mc Guire       Outspan
2000    Bucklands Beach  M Roberts       
1999    Waikawa              Bruce Anderson      Wave n Go
1998    Lowry Bay           M Roberts        
1997    Taupo                  M Roberts       
1996    Naval Point         A Paul   
1995    Bucklands Beach  R Adern          
1994                                Tristan Ornsby
1993    Waikawa              Phil Yuill                Turbulent           Bay of Plenty
1992                                Phil Yuill                Turbulent           Bay of Plenty
1991                                Wayne Holdt                                    New Plymouth
1990                                Wayne Holdt                                    New Plymouth
1989                                N Siburn
1988                                 N Everett                                         Gisborne
1987                                G Deniston                                       Bay of Plenty
1986                                 T Thompson        Double Trouble   Bay of Plenty
1985                                 R Watson                                          Auckland
1984                                 T Dodson                                         Auckland
1983                                 D Elder
1982                                 B Butterworth                                  Auckland
1981                                 D Baverstock                                    Auckland